fbpx

Konferencje hybrydowe. Dlaczego warto być stacjonarnie i online?

Konferencje hybrydowe. Dlaczego warto być stacjonarnie i online?

Konferencje hybrydowe to format wydarzeń, który łączy w sobie elementy spotkań stacjonarnych oraz wirtualnych. Coraz częściej organizatorzy decydują się na taki sposób przeprowadzenia konferencji, aby z jednej strony zwiększyć zasięg i dostępność wydarzenia, a z drugiej – zachować interaktywność i zaangażowanie uczestników.

Jakie są zalety konferencji hybrydowych?

Konferencje hybrydowe to wyzwanie dla organizatorów, ale duże ułatwienie dla jej uczestników. Mogą oni wybrać w jaki sposób chcą uczestniczyć w danym wydarzeniu. Jeśli osoby, które chcą wziąć udział w naszym wydarzeniu mieszkają setki kilometrów od miejsca naszego spotkania często decydują się na połączenie online, oszczędzając tym sam czas i pieniądze, które musieliby wydać na dojazd, zakwaterowanie i wyżywienie. Dzięki temu, organizując wydarzenie możemy pozyskać nawet dwa razy więcej odbiorców, którzy wezmą udział w naszym evencie. Konferencje hybrydowe pozwalają także podzielić odbiorców on-line na dwie kategorie/dwa poziomy dostępu:

  • Aktywni uczestnicy spotkania lub dyskusji – dla tych uczestników przygotowujemy spotkanie na wybranej platformie np. Micrososft Teams, Google Meet lub Zoom, gdzie aktywnie mogą włączyć się w czasie rzeczywistym do dyskusji. W tej sytuacji komunikacja jest bardzo prosta. Prowadzący widzi „podniesioną rekę” jednego z użytkowników platformy, udziela mu głosu, a inni odbiorcy online, jak i osoby stacjonarnie widzę przemawiającą osobę.
  • Bierni uczestnicy spotkania/słuchacze – to grupa osób, która transmisję z tego wydarzenia może oglądać na wybranej platformie lub Twoim profilu na Facebooku, Linkedinie, a nawet na TikToku, ale nie mają możliwości dołączenia do dyskusji.

Oddzielając te dwie grupy unikasz zamieszania wśród osób, które chciałby zabrać głos, a dodatkowo tworząc live w mediach społecznościowych budujesz zdecydowanie większy zasięg swojego wydarzenia.

Jakie wyzwania stoją przed organizatorami eventów hybrydowych?
Warto jednak pamiętać, że organizacja konferencji hybrydowej wymaga od organizatorów odpowiedniego przygotowania i koordynacji działań, aby zapewnić równoważną jakość zarówno dla uczestników wirtualnych, jak i stacjonarnych. Uczestnicy, którzy są stacjonarnie powinny widzieć osoby, które włączają się do dyskusji online, powinny być także dobrze słyszalne dla wszystkich uczestników. Dodatkowo, ważne jest, aby zadbać o odpowiednią jakość przekazu prezentacji i materiałów filmowych, aby były dobrze widoczne dla każdej grupy odbiorców. Ponadto nie zapominajmy o odbiorach online, którzy widzą tylko i wyłącznie to, co im wyświetlimy – tutaj warto zadbać o to, abym im oczom nie umknęło nic istotnego. Podsumowując, konferencje hybrydowe to świetne narzędzie, aby dotrzeć do większego grona odbiorców, wiąże się to jednak z przygotowaniem całej infrastruktury technicznej, aby event zainstaniał również online. Efekty, które możemy osiągnąć tworząc takie wydarzenie mogą być naprawdę zadowalające niesamowite.

Autor:

Piotr Durys

Piotr Durys

Założyciel Express Event. Na co dzień zajmuje się planowaniem eventów, realizacją transmisji online oraz projektowaniem graficznym.

Badźmy w kontakcie!

Porozmawiajmy o Twoim evencie lub usługach marketingowych

ciasteczka

Express Event wykorzystuje pliki cookies. Używamy ich do zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Pełną informacje znajdziesz w naszej polityce prywatności.